عملکرد AMP به چه صورت است؟

عملکرد AMP به چه صورت است؟: AMP یا Accelerated Mobile Pages (صفحات موبایلی پرشتاب)، یک ساختار بهینه سازی شده صفحات HTML برای تلفن‌های هوشمند است که گوگل آن را در اوایل سال ۲۰۱۶ به صورت رسمی منتشر کرده است. AMP به صورت متن باز بوده که می‌توان از این مزیت استفاده کرده و مطابق هدفی که داریم، در آن تغییرات را لحاظ کنیم. افزایش سرعت لود صفحات در موبایل، مهم‌ترین هدف گوگل از ایجاد این تکنولوژی بوده است

عملکرد AMP به چه صورت است؟

در AMP همواره یک اصل وجود دارد و آن هم افزایش سرعت لود صفحات است. در ساختار AMP همه چیز باید در راستای این اصل قرار بگیرد. در واقع شما اگر بخواهید در فریم ورک AMP از کدها و تگ‌هایی که سرعت لود صفحات را کاهش می‌دهند، استفاده کنید، عملا عامل سرعت را حذف کرده و این ساختار چنین اجازه‌ای به شما نخواهد داد. AMP یک سری کدها و تگ‌های خاصی از html را استفاده می‌کند و هدف آن کاهش استفاده از کدهای جاوا است چرا که این کدها باعث کاهش سرعت لود صفحات خواهند شد.

نکته مهم دیگر در عملکرد AMP این است که این تکنولوژی دارای یک اولویت‌بندی در لود صفحات است. در واقع، ابتدا تمام صفحه لود می‌شود و سپس عناصر داخل آن صفحه مثل تصاویر، فیلم، صوت و … لود می‌شوند.

 

آیا AMP همان رسپانسیو است؟

ممکن است تا اینجا که مقاله را مطالعه کرده باشید، این سوال در ذهن شما شکل گرفته باشد که AMP همان رسپانسیو است یا خیر؟
جواب منفی است درواقع رسپانسیو یک حالت واکنش‌گرا هست که باعث می‌شود به خوبی سایت یا برنامه تحت وب شما به خوبی در Smart Phone‌ به نمایش دربیاید اما AMP یک ساختار است که با حذف یک سری عوامل باعث ایجاد سرعت بالاتر در لود صفحات در Smart Phone‌ می‌شود.

عملکرد AMP به چه صورت است؟

 

 ۵ دلیل مهم در استفاده از AMP

درست است که هدف اصلی ما از ایجاد صفحات AMP، حذف عواملی است که بخواهند سرعت لود صفحات را کاهش دهند، اما باید به نکات دیگر هم درباره دلایل استفاده از AMP توجه کنیم تا بتوانیم از آن به بهترین نحو ممکن استفاده کنیم که در ۵ مورد زیر، دلایل استفاده از این فریم ورک را شرح داده‌ایم که شامل:

 

۱. سئو

یکی از فاکتورهای مهمی که گوگل آن را در سئو سایت شما اثربخش می‌داند، سرعت است. استفاده از فریم ورک AMP امروزه یکی از اصول مهم و تاثیرگذار در سئو است. با استفاده از این ساختار، سرعت لود صفحات وب سایت شما در گوشی‌های تلفن همراه افزایش پیدا کرده و این می‌تواند برای گوگل خوشایند باشد. بنابراین استفاده از AMP می‌تواند باعث قرارگیری سایت شما در نتایج بالاتر در گوگل شود.

۲. استفاده بیشتر از تلفن هوشمند

 

استفاده از Smart Phone‌ به دلیل دسترسی بهتر، حمل و نقل راحت‌تر و … امروزه رواج بیشتری نسبت به استفاده از لپ تاپ و … دارند. وقتی شما می‌دانید اکثر مخاطبان شما ممکن است از وسایل هوشمند خود برای مشاهده سایت شما استفاده کنند، پس باید امکاناتی را برای آن‌ها در نظر بگیرید که از سایت شما بهترین استفاده را ببرند و یکی از این امکانات، استفاده از AMP برای افزایش سرعت لود صفحات است تا مخاطب به راحتی و سریع به نتیجه دلخواه خودش برسد.

۳. تجربه کاربری (UI) لذت‌ بخش‌تر

 

خودتان را به جای کاربری بگذارید که داخل سایت شما آمده و در یک چشم به هم زدن، صفحه موردنظرش را می‌تواند مشاهده کند و خیلی راحت، آنچه را که از سایت شما می‌خواهد به دست می‌آورد. قطعا این تجربه کاربری (UI) بسیار برای شما هم لذت‌بخش خواهد بود پس با استفاده از AMP ، داشتن یک تجربه کاربری خوب را به مخاطبان سایت خود هدیه دهید.

۴. مشتریان جهانی

 

  • وردپرس (برترین و محبوب‌ترین سیستم مدیریت محتوا در دنیا)
  • لینکدین (یکی از بهترین شبکه‌های اجتماعی که فعالیت در آن، می‌تواند شما را با افراد متخصص در زمینه کاری خودتان آشنا کند)
  • شرکت Ebay (یکی از بزرگ‌ترین و برترین شرکت‌های حراج محصولات به صورت آنلاین)

موارد بالا، تنها سه مورد از میان هزاران مشتری استفاده از AMP در دنیا هستند که شما هم می‌توانید با استفاده این فریم ورک، پا به عرصه این تکنولوژی روز در دنیا بگذارید.

۵. سرعت بسیار بالا

فاکتور سرعت بسیار امر مهمی در بازدید صفحات یک سایت است. امروزه اگر سایت شما بخواهد بیشتر از ۲ یا ۳ ثانیه برای مخاطب لود شود، باید بدانید که مخاطب به احتمال زیاد، صفحه موردنظر را بسته و به سراغ سایت‌های دیگر خواهد رفت.

طبق ادعای گوگل، شما می‌توانید با استفاده از AMP ، سرعت لود صفحات سایت خود را به زیر یک ثانیه برسانید و این یک آمار بسیار عالی است که می‌تواند شما و مخاطبانی که دارید را شگفت‌زده کند.

نتیجه گیری

اگر می‌خواهید مخاطبین شما زمانی که از Smart Phone‌ برای مشاهده سایت شما استفاده می‌کنند، از یک سرعت بسیار بالا بهره‌مند شده و یک خاطره خوش از سایت شما در ذهن آن‌ها ایجاد شود (تجربه کاربری بهتر)، حتما از فریم ورک AMP در صفحات سایت خود بهره ببرید تا علاوه بر مخاطبین خود، گوگل را هم به عنوان مشتری اصلی خود همواره راضی نگه دارید.